Dzień dobry Państwu,
wątkiem dotyczącym spraw rozwodowych ale również innych spraw rodzinnych jest MIEJSCE ICH WSPÓLNEGO ZAMIESZKANIA ! Może bowiem być tak, że małżonkowie zamieszkują WSPÓLNIE ZAKUPIONE mieszkanie/dom, może to być MIESZKANIE/DOM, którego wyłącznym właścicielem jest JEDEN MAŁŻONEK. Odrębna kwestia dotyczy mieszkań wynajmowanych.
Otóż jest rzeczą jasną, że gdy dochodzi do “wojny” rozwodowej, mamy do czynienia ze zdradą, przemocą czy uzależnieniem, a które to przyczyny sprawiają, że jeden z małżonków NIE WYOBRAŻA SOBIE MIESZKAĆ POD JEDNYM DACHEM ze swoją żoną czy mężem… COŚ TRZEBA Z TYM ZROBIĆ !!!
Czy da się dokonać eksmisji drugiego małżonka w toku rozwodu ? A co, gdy drugi małżonek nie chce się wyprowadzić pomimo, że mieszkanie czy dom zupełnie nie należą do niego ??
Realnie powinny takie kwestie ustalać Strony między sobą. Wiem jednak, że taka wizja jest nierealna. Skoro coś jest WSPÓLNE to mam prawo tu być !
W czasie trwania małżeństwa kwestię korzystania z mieszkania stanowiącego własność jednego z małżonków reguluje treść
art. 28 1 KRO, który stanowi, że jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Z faktem zawarcia związku małżeńskiego związane jest prawo do korzystania z mieszkania współmałżonka przez małżonka, który właścicielem mieszkania nie jest. Prawo to wygasa DOPIERO w momencie rozwiązania związku małżeńskiego.
Powyższy przepis dotyczy więc przykładowo sytuacji, gdy dom jest np męża lub jego rodziny a żona go zdradziła i nie jest w stanie wytrzymać oglądania jej pod swoich dachem. Wiadomo, że zwykle są dzieci. I przepis wskazany powyżej ma jak sądzę zabezpieczyć komfort i bezpieczeństwo tych najmłodszych i dać im stabilność. Ale jak ma się czuć małżonek zdradzony, kiedy jego żona traktuje jego mieszkanie jak darmowe lokum i wraca kiedy chce po spotkaniach z kochankiem jak gdyby nigdy nic ????
W wypadku, gdy występuje przemoc/uzależnienie można wystąpić w trybie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (tabelka niżej) lub co brzmi na pewno bardzo ostro ale dokonać tzw. eksmisji “faktycznej” (zmienić zamki i pokrewne)
Wniosek o eksmisję można złożyć w jednym z trzech (3) następujących trybów:
1 Sprawa o rozwód lub separację – 58 § 2 KRO – Dotyczy mieszkań własnościowych i wynajmowanych.
2 Eksmisja w trybie ustawy o ochronie lokatorów 13 § 2 u. o opl – Dotyczy tylko sytuacji, gdy małżonkowie wynajmują mieszkanie
3 Eksmisja w trybie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie – 11a u. o ppwr – Dotyczy mieszkań własnościowych i wynajmowanych
Gdy małżonkowie są WSPÓŁWŁAŚCICIELAMI mieszkania/domu to Sąd w myśl art. 58 par. 2 kro w wyroku rozwodowym ustali o sposobie korzystania ze wspólnie zamieszkiwanego mieszkania. SĄD dokona jednak tego DOPIERO W WYROKU rozwodowym a nie w toku sprawy. Zabezpieczenie tego zagadnienia (ustalenie kto ma mieszać) w toku rozwodu czy innej sprawy rodzinnej JEST NIEMOŻLIWE (poza trzema (3) trybami wskazanymi wyżej czyli przemoc, alkohol itp – eksmisje)
Art. 58 ust. 2 kro
“Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.”
Szanowni Państwo, jeżeli ktokolwiek z Was boryka się z powyższymi problemami w toku sprawy rozwodowej albo innej rodzinnej – któryś z Partnerów prowokuje, jest agresywny albo znajduje się ciągle w stanie upojenia alkoholowego albo narkotycznego i czujecie się we własnym domu ZAGROŻENI – Zespół Kancelarii zaprasza do konsultacji !!!
Jesteśmy z Wami !!! Mamy dla Was czas !!
Z poważaniem
mec. Jarosław Franczak