Dzień dobry wszystkim w Nowym Roku !!! Ostatnio klienci mnie zaskakują… szczególni ci zupełnie nowi, którzy przychodzą konsultować sprawy, które już się toczą od dłuższego czasu…
Ciekawostka na dzisiaj to ZABEZPIECZENIE !!! Zabezpieczenie kosztów utrzymania rodziny czy alimentów na czas procesu I WĄTEK CZY ONO POJAWI SIĘ GDY WALCZYMY O OPIEKĘ NAPRZEMIENNĄ ? OD KIEDY BĘDZIE USTANOWIONE ? A CO GDY USTNIE dogadaliśmy się, że koszty dzielimy na bieżąco….
Otóż w ostatnich tygodniach pojawiły się wśród moich klientów informacje, że gdy walczą o opiekę naprzemienną i to jest ich oficjalne stanowisko w sprawie to Sąd nie zabezpieczy kosztów utrzymania czy alimentów w trakcie procesu pomimo, że stosowne wnioski są w pismach sądowych. Bo to się wyklucza PONOĆ ??
Zwykle jeden z rodziców pełni rolę opiekuna wiodącego stąd prześciganie się kto pierwszy zapłaci za szkołę, czesne w szkole językowej czy za zajęcia dodatkowe ma PONOĆ potwierdzać opiekę naprzemienną i wykluczać na stałe ustanowione przez Sąd zabezpieczenie ? Czy wiec jeśli strony na tzw. „gębę” umówią się, ze dzielą koszty bieżące i płacą za różne rzeczy ma formalny wpływ na wniosek o zabezpieczenie w sprawie ?
Czy Sąd z automatu niejako zarachuje dotychczasowe wydatki wykazane w pismach i ustali sam z siebie INNĄ NIŻ DATA ZŁOŻENIA POZWU/WNIOSKU datę zabezpieczenia, gdy wskazuje się o takiej partycypacji w kosztach utrzymania ??
Sąd związany jest formalnym wnioskiem o zabezpieczenie i datą tam wskazaną ! Jeśli wiec z udziałem pełnomocników czy w drodze mediacji sądowej nie podpiszecie ugody w trakcie trwania procesu, która dookreśli jak wyglądać ma alimentacja TO SĄD ZABEZPIECZY OD DATY ZŁOŻENIA POZWU/WNIOSKU i POMIMO, ŻE OPŁACAŁEŚ MASĘ WYDATKÓW CZY RACHUNKÓW – WYRÓWNANIE ZABEZPIECZENIA i kwota łączna PO PIERWSZE NIE UWZGLĘDNI TYCH WYDATKÓW a co więcej TYTUŁ WYKONAWCZY obejmie całą wymagalną kwotę i NIE MOŻNA TYCH wcześniejszych wydatków SOBIE SAMEMU POTRĄCIĆ !!! NIE radzę też bez pisemnych potwierdzeń potrącić sobie… bo druga strona się zgodziła ustnie… ONA TYTUŁ ma A i zdanie może ZMIENIĆ, nieprawdaż ??
Jeśli wiec sumowałeś wydatki miesięczne uzgodnione ustnie z mężem czy żoną i realnie wydawałeś na dziecko/dzieci jakąś stałą kwotę TO NIE ODEJMIESZ JEJ OD WYRÓWNANIA WSTECZNEGO ZABEZPIECZENIA !!! I małżonek, który ma zabezpieczenie I JEŚLI ROZWÓD TO WOJNA ALBO SIĘ REALNIE NIE DOGADUJECIE nie będzie miał skrupułów, żeby zanieść tytuł WYKONAWCZY do Komornika na całą kwotę i ją ściągać !!
NIE MUSI CI NIC AUTOMATYCZNIE ODDAWAĆ A TY SAM NIE MOŻESZ SOBIE ODLICZYĆ ! Możesz dochodzić bezpodstawnego wzbogacenia w NOWYM procesie ale jeśli środki zostały zużyte to dowodzenie bywa bardzo trudne…
A widzicie… bo w ferworze rozmów z jednym z konsultujących klientów okazało się, że nie MA POJĘCIA, że za chwilę jak Sąd zabezpieczy koszty utrzymania rodziny w drodze postanowienia a proces trwa już prawie 1,5 roku to przy trójce dzieci za te 18 miesięcy wstecz, pomimo bieżącej partycypacji – BĘDZIE MIAŁ REALNIE DO ZAPŁATY I TO NATYCHMIASTOWEJ PONAD 50 tys. zł !!!! I nie może sobie SAM odjąć swoich wcześniejszych wydatków na dzieci.. A gdy nie rozliczy tych 50 tys… to w tym wypadku jego żona pójdzie do komornika i OD TEJ PORY WSZYSTKIE ALIMENTY itp będą ściągane przez KOMORNIKA !! I TYLKO DOBRA WOLA ŻONY zniesie komornika ! A gdy się nie „lubicie” to strony zrobią wszystko, żeby drugiemu dokuczyć… W tym wypadku będą to DODATKOWE CYKLICZNE KOSZTY EGZEKUCJI czyli do alimentów Komornik będzie co miesiąc doliczał swoją taksę….
Po pierwszy DOPYTUJCIE SWOICH PRAWNIKÓW O WSZYSTKO, bo często jeśli w pozwie jest wniosek o zabezpieczenie od dnia złożenia pozwu i czytałeś PISMO które dostałeś z Sądu.. to możesz JAKBY 'nie zajarzyć”, że ten wniosek to działa JUŻ.. nawet gdy sąd wyda zabezpieczenie rok później.. to data jego złożenia jest duuuużo wcześniejsza….
Ja wysyłam zawsze Klientom przed wysyłka do Sądu pismo, które będę składał w ich imieniu i tłumaczę co się będzie dalej działo ! CO należy zrobić ?
Standardem jest u mnie również zachęcanie Klientów by dobrowolnie wpłacali mniejsze kwoty w trakcie rozwodu tytułem zabezpieczenia alimentów, żeby zniwelować za X miesięcy wyrównanie… bo łatwiej płacić 1k miesięcznie na dziecko… niż 12k po roku a gdy mamy dwoje czy troje dzieci to do zapłaty jest po roku 24 tys albo 36 tys I TO NATYCHMIAST !!!
Jestem zwolennikiem UPRZEDZANIA FAKTÓW i ANALIZY RYZYKA Z WYPRZEDZENIEM ! Niemal 15 lat pracy pozwala mi określić co się będzie działo.. szczególnie, gdy chodzi o kwestie finansowe…
Jeżeli jesteście Państwo w sytuacji,że składacie pozew albo trwa walka i wiele wątków budzi wątpliwości ZESPÓŁ KANCELARII jest do PAŃSTWA dyspozycji !!!
Pozdrawiam serdecznie
mec. Jarosław Franczak