Szanowni Państwo,
postanowiłem ten watek opisać oddzielnie bo pomimo logiki pism procesowych, zarówno inicjujących proces w sądzie jak i w jego toku… problemy i wątpliwości się piętrzą…
Otóż.. w każdej (niemal) sprawie, gdy wchodzą w grę koszty utrzymania rodziny czy alimentacja WNIOSEK SKŁADANY W PIŚMIE(w pozwie czy jako samodzielne odrębne pismo), który odpowiednio uzasadniam wskazując na okoliczności jakie przemawiają za ustaleniem przez Sąd tego zabezpieczenia – JEST AKTYWNY OD DNIA JEGO ZŁOŻENIA !!!
W większości przypadków przemawia za tym fakt, iż dochodzi do rozdzielenia wspólnot gospodarczych. Dotychczas mieszkaliśmy razem, mieliśmy wspólne konta, wspólna lodówkę, wspólne rachunki i wspólne plany wakacyjne. Od momentu rozstania NIE MA WSPÓLNE. Ta osoba, która staje się opiekunem wiodącym a więc mieszkają przy nim dzieci – posiada uprawnienie, które ma wyrównać status życiowy dzieci ale bez uwzględniania potrzeb własnych (kosmetyczka, karnety sportowe, pokrewne)
Skoro się rozstaliśmy i nie prowadzimy wspólnego “domu” to na pewno drugi małżonek nie ma obowiązku pokrywać innych niż związane z dziećmi wydatków. TO SĄ BOWIEM NATURALNE KONSEKWENCJE ROZWODU CZY ROZSTANIA PARTNERÓW.
Odrębnie ma się rzecz jasna sytuacja, gdy małżonek dochodzi alimentów i zabezpieczenia na siebie samego bowiem wtedy Sąd bada okoliczności czy się należą ? I na pewno nie zasądzi, gdy ktoś z wyboru od lat nie pracuje i pracy nie planuje szukać bo przyzwyczaił się do błogostanu. Adekwatnie, gdy nie z ustaleń Stron z czasów trwania małżeństwa wynika brak pracy drugiego małżonka.
Jeśli wiec brak chęci podjęcia pracy jest również niejako jedną z przyczyn rozwodu to Sąd nie będzie wyrównywał statusu majątkowego, jeśli brak środków wynika z czystego lenistwa czy wygody. Dowodzi się w takich okolicznościach zaangażowania poszczególnych małżonków w inne niż zawodowe aktywności domowe.
Expressis verbis … Czy obydwoje sprzątali, gotowali, zajmowali się dziećmi, odwozili do szkoły, na zajęcia dodatkowe itp czy też całość tych obowiązków spadała na drugą stronę.. Jeśli odpowiedz jest twierdząca to oboje zajmowali się wszystkim.. NIE MA PODZIAŁU OBOWIĄZKÓW a ta druga osoba z wyboru nie dokładała niejako do rachunków bo do pracy iść nie chciała..
Co do samych wniosków o zabezpieczenie to SĄD ZAWSZE wysłucha albo wyczyta stanowiska Stron z pism w tym zakresie i dopiero podejmie decyzję odnośnie ich rozpatrzenia,
Z racji, że terminy rozpraw bywają odległe nieraz wnioski o zabezpieczenie są rozpatrywane przez Sąd, gdy WSZYSTKO JEST SPORNE a wiec alimenty, przy kim dzieci i pokrewne – DOPIERO PO BADANIU OZSS CZY PRZESŁUCHANIU STRON NA ROZPRAWIE —- a to może POTRWAĆ ROK i DŁUŻEJ !!!!
I co wtedy z zabezpieczaniem roszczeń w pozwach….
ZAWSZE wnioski składa się z ustaleniem OD KIEDY – tj. POCZĄWSZY OD DNIA ZŁOŻENIA WNIOSKU (pozwu)…. O ile chodzi o kasę DLA NAS to upływ czasu działa na naszą korzyść.. o TYLE dla osoby ZOBOWIĄZANEJ DO PŁACENIA czas nie pomaga…
DLACZEGO ???
A DLATEGO.. że gdy trwa spór i walczymy o wszystko ALE DZIECI FAKTYCZNIE MIESZKAJĄ U JEDNEGO Z RODZICÓW z uregulowanymi kontaktami drugiej strony… TO CI “bez dzieci na co dzień” ZAPOMINAJĄ ŻEBY “COŚ” PŁACIĆ.. nie tyle ile chce druga strona, żeby była jasność…
Pomijając wątek manipulacji dzieckiem np. że ojciec czy matka o tobie zapomniała i nic mi nie daje na wasze życie… a ja sam/sama muszę dawać radę… TO GDY płynie co miesiąc kasa dla dzieci przez trwający proces to DZIECKU NIE DA SIĘ NICZEGO WMÓWIĆ !!!. PŁACE ! DAJĘ !! Pamiętać też warto,,,, że na pewno NIE MOŻE BYC argumentem, że przecież ten kto mieszka z dziećmi ma 800+…
800+ to kasa od PAŃSTWA a nie OD RODZICA !!! NIE MA WĄTPLIWOŚCI !!! Wpływa na zakres zabezpieczenia bo środki od Państwa są na potrzeby dziecka ale Sąd rozstrzyga o “kasie z kieszeni rodzica” a nie gospodarności spożytkowania środków z 800+ !!
Zabezpieczenie ZAWSZE liczone jest od dnia złożenia pozwu/wniosku a wiec, gdy Sąd rozpatrzy je po 6 miesiącach czy roku… nadając natychmiastowy rygor wykonalności (AUTOMAT) to rodzic zobowiązany do płacenia ma w jak najbliższym czasie przelać temu drugiemu CAŁE ZALEGŁE ALIMENTY !!
TUTAJ SIĘ NIE CZEKA !! TO DZIAŁA Z AUTOMATU !!!
Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje również płacenia !!! TAK UZNAŁ SĄD i dopóki tego nie zmieni jest tak jak w postanowieniu Sądu o udzieleniu zabezpieczenia !!!
STĄD…
Jestem zwolennikiem dobrowolnej alimentacji w minimalnej acz rozsądnej kwocie.. Wtedy po pierwsze, wyrównanie wsteczne nas nie przerazi gdy po roku do zapłaty będzie np. 30 tysięcy.
WARTO PAMIĘTAĆ, że sąd tylko przy weryfikacji/argumentacji ustalania wartości zabezpieczenia weźmie pod uwagę, że np ktoś płacił za szkołę, dodatkowe zajęcia itp… NIE DA SIĘ JEDNAK TYCH KWOT POTRĄCIĆ Z KWOTY wydanego przez Sąd ZABEZPIECZENIA !! Wiem, że zabrzmi to absurdalnie.. Ale nawet jeśli wydałeś 20k na dzieci w czasie rozwodu to nie odejmiesz tych środków od zasądzonych alimentów czy wstecznego rozliczenia. Możesz je dochodzić na zasadzie bezpodstawnego wzbogacenia… ale to kolejna tj. odrębna sprawa w sądzie..
Albo wiec płać co miesiąc konkretne systematyczne kwoty albo nie i miej świadomość, że za jakiś czas będziesz musiał oddać CAŁĄ kwotę ustaloną przez Sąd od dnia złożenia pozwu/wniosku !!!
A JAK NIE ??? TO KOMORNIK SIĘ TYM ZAJMIE !
Jedyną opcja liczenia zabezpieczenia od innej daty niż złożenie pozwu/wniosku to UGODA STRON W TOKU PROCESU. Strony dobrowolnie dogadują się ile będą płacić i datę od kiedy. Można to zrobić w toku mediacji sądowej ale również w mediacji między pełnomocnikami. Wtedy Sąd zabezpiecza ZGODNIE Z WOLĄ STRON ! I wtedy datę od kiedy należy płacić STRONY UZGADNIAJĄ SAME A SĄD NADAJE IM TYLKO WALOR OBOWIĄZYWANIA !!
JA ZAWSZE RADZĘ, by płacić COŚ systematycznie !!!
Szanowni Państwo,
jeśli planujecie w najbliższym czasie się rozwieść, podwyższyć alimenty i pokrewne i pojawiają się u was wątpliwości związane z tematyka opisana powyżej a wiec jak obliczyć wysokość oczekiwanych kwot, co mogę doliczyć a czego nie ZESPÓŁ KANCELARII JEST DLA WAS DOSTĘPNY !!!
MAMY DLA WAS CZAS !!